مشاهده خبر

1396/9/25

آمار بازدیدکنندگان:206

مشاهده روند پردازش پسماند، تصویری گویا از تلاش سازمان مدیریت پسماند در بهبود کیفیت محیط زیست

جمعی از  مدیران و روسای استانداری، فرمانداری و اداره کل محیط زیست استان تهران ضمن حضور در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه و بازدید از پروژه های زیست محیطی آن مرکز ، منابع بوی نامطبوع درجنوب تهران و  سهم هرکدام در ایجاد آن را بررسی کردند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، فرمانداری و استانداری استان تهران، فرمانداری شهر ری، معاون و  مدیر کل محیط زیست استان تهران،قائم مقام ستاد توسعه محیط زیست شهرداری تهران، بخشداری کهریزک به همراه معاون خدمات شهری شهرداری تهران ضمن حضور در مقصد نهایی پسماند واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه و بازدید از پروژه های زیست محیطی واقع در آن محل در خصوص منابع  بوی نامطبوع در جنوب تهران و نقش عوامل مختلف در ایجاد آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مهندس یزدانی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران با تاکید بر وجود مساحت 40 هکتار برای تبدیل به کمپوست درمجتمع پردازش و دفع آرادکوه خاطر نشان کرد: پسماند های  تر شامل مواد آلی غذایی و گیاهی در سایت تخمیر روباز به مساحت 40 هکتار با دستگاه های مخصوص هوا دهی شده و پس از حدود  دو ماه به کمپوست تبدیل شده که  به دلیل فعل و انفعالات طبیعی زیست محیطی بوی نامطبوع  متصاعد شده  اما مجتمع آرادکوه با محورتهران - قم شش کیلومتر فاصله دارد و بنابراین سهم تولید بوی نامطبوع حاصل از تخمیر پسماند در این محدوده ناچیز است.
وی افزود:
  در صورتیکه جهت باد از سمت شرق به غرب باشد، بوی ناچیز حاصل از این مجتمع به سمت اتوبان منتشر می شود که این در حالی است که هفت ماه از سال بادها از سمت غرب به شرق است و بویی را از سمت آرادکوه به اتوبان منتقل نمی کند.
مهندس عبدلی،
  سرپرست سازمان مدیریت پسماند در ادامه  ضمن تشریح مراحل مختلف پردازش پسماند و اقدامات زیست محیطی سازمان در تخمیر و تجزیه ایمن و بهداشتی زباله در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه؛  در خصوص عملکرد سیستم زباله سوز در آن مرکز توضیحات لازم را ارائه داد.

محمد حسین مقیمی، استاندار تهران  با تاکید بر وجود صنایع  مختلف در جنوب تهران گفت:   در کنار وجود مرکز دفع پسماند در جنوب تهران، رودخانه های شمال تهران ، شرکت آب و فاضلاب استان و واحدهای دامداری و کشاورزی از عوامل شناساسی شده توسط سازمان محیط زیست، استانداری و فرمانداری استان تهران می باشد، که  هرکدام از موارد مذکور تاکید شده تا در جهت مشارکت در رفع این معضل تلاش کنند که البته هرکدام برنامه های  مفیدی  را در این زمینه در دست اجرا دارند.

استاندار تهران در ادامه افزود:  شهرداری تهران نیز با برنامه ریزی در خصو ص اجرای بهینه  طرح تفکیک پسماند در مبدا  و کاهش پسماند های ورودی به این مرکز می تواند از آلودگی های جنوب تهران کاسته و نقش موثری را در کاهش بوی نامطبوع جنوب تهران داشته باشد.
مهندس عبدلی در ادامه  با تاکبد بر توسعه فضای سبز  و درختکاری  به عنوان یکی از اولویت های سازمان مدیریت پسماند در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه اظهار داشت:  این سازمان با اجرای پروژه های زیست محیطی در این مرکز شامل تصفیه شیرابه ناشی از پسماند،  اجرای عملیات بازچرخانی شیرابه بر روی مراکز دفن، پردازش پسماند و تولید کمپوست از آن ،  نصب و راه اندازی سامانه زباله سوز و... جهت جلوگیری از ورود بوی نامطبوع و آسیب به محیط زیست گام های موثری برداشته است.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند در انتها خاطر نشان کرد:  این سازمان  علاوه برکاربرد تکنولوژی و روشهای بروز در مدیریت بهینه پسماند ، با آموزش و فرهنگ سازی در بین شهروندان در خصوص آبگیری پسماند در بدو تولید و مدیریت آن در آغاز تولید سعی در کاهش آثار زیانبار تولید بی رویه زباله و ورود  بار ناشی از مدیریت آن در  مجتمع پردازش و دفع آرادکوه را دارد.print
rating
  نظرات