مشاهده خبر

1397/8/1

آمار بازدیدکنندگان:152

ورود پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی به چرخه بازیافت مدیریت پسماند شهر تهران

  شهروندان محترم می توانند  در قبال تحویل پسماند های الکتریکی و الکترونیکی به غرفه های بازیافت ضمن مشارکت در طرح های زیست محیطی ،  برحسب وزن یا قطعات ارائه شده، مبلغ مربوطه  رانیز دریافت کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت پسماند، رضا عبدلی، مدیر عامل سازمان ضمن اعلام این خبر افزود: کالاهای برقی مصرفی خانگی، همچون یخچالها ، اجاقهای مایکروویو ، تلویزیون ، کامپیوتر ، ابزارآلات دستی دیجیتالی ، تلفنهای همراه و اسباب بازیها ، لامپ وانواع باتریها و.... از جمله پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی بوده که پس از استهلاک و به تشخیص مصرف کننندگان آن  دور ریخته  می شود.

مهندس عبدلی  با اشاره به اینکه پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی تنها 1 درصد کل پسماند های شهری  تهران را شامل می شود خاطر نشان کرد: این مقدار معادل  50-20 میلیون تن در سال در سطح جهان برآورد می شود که بیش از 5% از تولید پسماندهای جامد شهری را در بر می گیرد.

وی در ادامه  با اشاره به اهمیت تفکیک این دسته از پسماند ها گفت: عدم جداسازی این پسماندها توسط شهروندان موجبات آلودگی آبهای سطحی وزیرزمینی، خاک، هوا وکمپوست تولیدی خواهد داشت  و در زمان دفن این پسماندها ، ترکیبات خطرناک مانندسرب وجیوه و سایر فلزات سنگین و خطرناک، ممکن است به محیط اطراف نشت پیدا کند ، که این محیط شامل آبهای سطحی و سفره های آب زیرزمینی می باشد.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند به  ضرورت ساماندهی پسماند های الکترونیک و الکتریکی اشاره کرده و افزود: طرح تفکیک این دسته از پسماند ها از سال 1394 در تهران به اجرا درآمده و از مدتی پیش این طرح در حال بازنگری و تکمیل می باشد که نصب بنر قیمت ها و اطلاع رسانی به شهروندان از جمله اقدامات انجام شده می باشد.

رضا عبدلی  بر مدیریت صحیح جمع آوری و بازیافت پسماندهای الکتریکی و الکترونیکی در کشور  تاکید کرده و گفت: این سازمان در راستای سیاستهای شهرداری وتقلیل آثار زیست محیطی وبهداشتی این پسماندها با شناسایی شرکتهای واجد صلاحیت ومجوز برای بازیافت اصولی این پسماندها ، نسبت به همکاری در جمع آوری وخرید پسماندهای الکتریکی والکترونیکی شهروندان در سطح غرف وایستگاهها وایجاد پلی بین پیمانکاران بازیافت مناطق وشرکتهای بخش خصوصی اقدام نموده است تا با این گام هر چند کوچک سایر دست اندرکاران ومسئولین مربوطه در سطح وزارتخانه ها  به همکاری ومشارکت موثرتر با مجموعه مدیریت اجرایی پسماند در سطح کشور  ترغیب گردند و ازآثارمفید وبرکات این امر،همه هم وطنان بهره مند گردند.

وی با اعلام وجود450غرف بازیافت در سطح شهر و آمادگی متصدیان آن جهت دریافت پسماند های الکترونیک طبق قیمت های مصوب نصب شده بر غرفه ها اظهار داشت: هدف نهایی از اجرای این طرح جلوگیری از آلودگی آبهای سطحی وزیرزمینی، خاک، هوا وکمپوست تولیدی می باشد که این عمل گامی بسوی حفظ محیط زیست شهروندان محترم می باشد.

مهندس عبدلی در انتها تمام شهروندان ومدیران ادارات دولتی وشرکتهای خصوصی  را به تعامل با این طرح دعوت نموده و گفت : شهروندان محترم  با جداسازی این پسماندها وتحویل آن به غرف بازیافت در سطح شهر خدمتگذاران خود در شهرداری را در اجرای این کار یاری  داده  تا پسماند های الکتریکی  به نحو مطلوب در چرخه بازیافت تا برگشت به مصرف مجدد به گردش درآید.


print
rating
  نظرات